ZÁKLADY SPRÁVNÉHO STRAVOVÁNÍ

Pokud se na sebe podíváte do zrcadla, můžete spatřit různý obraz. Koblihu s hlavou a několika výběžky, hrušku co mluví, nebo párátko. Ať už jste na tom z estetického hlediska jakkoliv, je tu velká šance většinu nedostatků odstranit. Za předpokladu, že změníte své stravovací návyky a věnujete několik hodin ze svého času cvičení. Změna životního stylu by neměla být brána na lehkou váhu. Obzvláště, trpíte-li nadváhou. Začínáte-li cvičit, nebo chcete-li markantně změnit své stravovací návyky, doporučuji podstoupit základní lékařské vyšetření.

Na cestě k vysněné postavě a dobrému zdraví je nutno dodržovat několik základních pravidel. Stejně tak jako je tomu za volantem, nechcete-li si přivodit nehodu.

 Pravidlo č. 1 – Chtějte trvalou změnu

Vždy mi vstávají vlasy hrůzou, slyším – li lidi okolo sebe říkat, že musí začít držet dietu. Proč? Jelikož je to nesmyslné počínání. Na nějaký čas se zapřete a odpíráte si své oblíbené KFC, kolu, pivo, atd., ale když se vám podaří zbavit se nadbytečných kilogramů, vrátíte se zpět ke svému oblíbenému způsobu stravování. Jste nazpátek v začarovaném kruhu. Chcete-li docílit trvalých změn, je nevyhnutelné od základů stravovací návyky změnit. To znamená vzdát se naučeného způsobu ne dočasně, ale napořád! Pokud jste do dnešního dne pili Colu, snídali koblihy a obědvali v KFC budete se muset naučit pít vodu, snídat komplexní sacharidy, jíst bílé maso a deserty pouze ty nízkotučné. Většina lidí se ale svých stravovacích návyků vzdát nechce. Však říkají, že jíst se má pestře. A tak pro jednou ty hranolky nevadí. Jenže oni jsou to jednou hranolky, jednou zmrzlina, jednou "vepřo knedlo zelo", a celý týden jíte „jednou“  tunu zdraví neprospěšných jídel.

Naučit se novým stravovacím návykům je jednoduché, prospěšné a dokonce je taková strava chutná.

Pravidlo č.2 – Jste to co jíte

Jídlo je 70 % úspěchu, snažíte-li se o změnu postavy. Zbylých 30 % je zavislých na přiměřené sportovní aktivitě. Tomu neutečete. Budete-li jíst hranolky a pít pivo, pak budete za a) tlustí nebo za b) hubení s velkým obsahem podkožního tuku v těle (opticky vypadáte hubení, ale množství svalové hmoty ,stejně jako svalový tonus, je žalostné). Je tedy důležité přijímat dostatečné množství kvalitních živin (sacharidy,tuky, bílkoviny) a také je správně načasovat (jíst v pravidelných intervalech).

Pravidlo č. 3 – Nepodvádějte, nevymlouvejte se

Boj s vlastním já je náročný. Obzvláště je-li ve hře vanilková zmrzlina, sýr brie nebo sklenka alkoholu. Mnoho z nás si vlastní slabost omluví se slovy, že pro jednou se nic nestane. Jak už je uvedeno výše. Výživoví odborníci tvrdí, že jíst se může s mírou všechno a hlavně, že strava by měla být pestrá. Takové prohlašení si většina z nás vysvětlí po svém. Pak je běžné, že v rámci tohoto doporučení konzumujeme smažené brambůrky, Colu a jiné zdraví neprospěšné potraviny. Daleko přínosnější je takové výrobky nahradit. Máte chuť na smažené brambůrky? Nakrájejte na plátky brambory a nechte je opražit v troubě. Chytá vás mlsna? Připravte si dort z nízkotučného tvarohu s ovocem.

Pravidlo č. 4 –  Nepodléhejte módním dietám

Každou chvíli se objeví nějaká „zaručeně fungující“ dieta. Jenže co funguje na jednoho, nemusí fungovat ve vašem případě. Atkinsonova dieta může na některé zabírat, ale ve většině případů povede k selhání ledvin. Dieta založená na konzumaci ovocných a zeleninových šťáv muže být na pár dní prospěšná, ale v dlouhodobém horizontu povede k podvýživě. Dieta s nízkým obsahem tuků může být fajn, ale také může způsobit cukrovku. Je potřeba znát základní pravidla výživy. V každém takovém extremním přístupu lze najít něco prospěšného. Ovšem jen za použití selského rozumu.

Pravidlo č. 5 – Nevynechávejte snídani!

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. A to nejen v případě, že se snažíte dosáhnout nějakých výsledků. Tělo během dlouhého spánku vyhladovělo a pokud mu co nejdříve po probuzení neposkytnete živiny, bude muset „snídat“ svalovinu. Váš metabolismus se zpomalí, aby se přizpůsobil nedostatku živin. Tělo si bude ukládat každou další kalorii v podobě tuku. Mnoho lidí, se bojí, že přiberou, pokud budou jíst často. Opak je pravdou. Právě neustálé doplňování živin urychlí váš metabolismus. Ať už posnídáte jen sklenici mléka či kousek chleba, pořád to pro vás bude prospěšnějsí, než čekat do oběda.

Pravidlo č. 6 – Vybírejte si ty správné kalorie

Není kalorie jako kalorie. Existují základní pravidla, ovlivňující vstřebávání živin v závislosti na jejich kombinaci. Základní pravidlo je, že jakékoliv jídlo obsahující více jak 10 g sacharidů by nemělo obsahovat  více než 8 g tuku. A naopak jakékoliv jídlo obsahující více jak 8 g tuku by nemělo obsahovat více jak 10 g sacharidů. Samozřejmě je třeba vyhýbat se jednoduchým cukrům.

Nejlepší kalorie jsou ty z proteinů. Tělo je musí rozložit na jednodušší látky, čímž se vydává extra energie. Ale nelze konzumovat pouze proteiny. Tělo také potřebuje sacharidy a tuky a balastní látky. Jejich správnou kombinací a odpovídajícím poměrem lze dosahovat výrazných úspěchů.

A proto..

Začněte tato pravidla postupně uplatňovat již dnes. Každý malý krok je posun k vysněnému cíli. Je náročné změnit své návyky ze dne na den. Ale postupné odbourávání nesprávných návyků vyústí v trvalou, přirozenou změnu.