Recepty

Doba Vánoc je vždy náročná. Na stolech je spousta lákadel, které si nechcete odepřít. Když jsou ty Vánoce, říkate si. Jenže.. Takové jedno malé cukrovíčko je většinou kalorická bomba.. Cukr, máslo a mouka nejsou zrovna suroviny, které by tělu ve velkém množství prospívaly. A Vy uzobávata a ochutnáváte a... A po Vánocích se zděsíte při pohledu na ručičku Váší osobní váhy, která najednou ukazuje o pár kilo navíc. V kombinaci s nedostatečným pohybem můžete o Vánocích přibrat 3 az 5 kg.. Tato kila se velmi těžce shazují, pokud nejste fitness nadšenec a netrávíte sportem minimálně 4 hodiny týdně.

Nejlepším způsobem jak se těmto kilogramům vyhnout je dodržovat několik jednoduchých rad:

1) NEPŘEJÍDEJTE SE

    Mnoho lidí má zakódovány Vánoce jako svátky obžerství. Dříve to se sháněním surovin nebylo tak lehké, ale dnes mají supermarkety otevřeno i ve sváteční dny a potravin je v regálech dostatek. O Vánocích se zásobujeme neuvěřitelným množstvím jídla, které pak konzumujeme úplně bez rozumu. Příjem kalorií se najednou markantně zvýší. Sváteční pokrmy totiž nejsou zrovna ukázka z dietní kuchyně. A kilíčka naskakují... Jezte vše, na co máte chuť... Ale nepřejídejte se!

2) UVAŘTE DIETNĚ

    Nevíte jak? Popusťte uzdu své fantazii a nebojte se experimentovat. Kapr nemusí být smažený a salát nemusí být s majonézou. Cukroví je chutné i z dietních surovin. Receptů najdete na internetu mnoho.

3) CHOĎTE NA PROCHÁZKY

   Pokud nemáte zrovna chuť na sport nebo odjíždíte z města z dosahu Vaší oblíbené posilovny nebo studia kam chodíte cvičit, pak se alespoň jednou denně vydejte na delší, třeba hodinovou procházku. Svižnější krok udělá své a spálíte tak dostatek kalorií. Ať už jste ve městě nebo na horách, vždy se najde příjemná trasa. Pobyt v přírodě i v nazdobeném městě s vánoční atmosférou pohladí po duši a budete mít příjemné vzpomínky.

4) DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM

    Kafíčka, likéry, vínečko.. I to patří k Vánocům a vánočním návštěvám. Nezapomínejte proto doplňovat vodu. Na každý šálek kávy i na každou sklenku vína připadne navíc jedna sklenice vody. Nejen, že nebudete mít kocovinu, ale navíc budete udržovat dostatek vody v těle a tím podpoříte trávící systém, který vodu potřebuje pro odstraňování toxinů z těla. Těch se díky velkému množství nevhodných surovin bude vytvářet bohužel poměrně hodně.

A nakonec pár receptů..:)

 

VÁNOČNÍ CUKROVÍ

 

Vykrajované dortíčky v hořké čokoládě

Ingredience:

  • 280 g Smacker dessert s příchutí meruněk
  • 30 g meruňkové marmelády
  • 30 g tmavé čokolády
  • 15 g vlašských ořechů
Hořkou čokoládu dejte do misky, kterou umístněte nad hrnec s vařící vodou a rozehřejte jí. Ořechy nasekejte na nepravidelné kousky. Připravte si plátky smackera silné zhruba půl centimetru. Kulatou formou o průměru 3 cm z nich vykrajujte kolečka. Marmeládou slepujte vždy dvě kolečka k sobě a vrchní část potřete hořkou čokoládu, kterou rozpustíte ve vodní lázni. Na závěr ozdobte kouskem ořechu a dejte do chladu ztuhnout.

Z výše uvedených ingrediencí uděláte zhruba 30 kousků dortíčků. Skladujte v lednici. Smacker zakoupíte ve zdravé výživě. Hořkou čokoládu doporučuji s min. 70% obsahem kakaa. Můžete ji rozpustit i v troche nízkotučného mléka.
 

Vosí domečky dietně

Ingredience:

  • 280g Smacker Dessert s příchutí meruněk
  • 80 g dietních věnečků Ela rings
  • 60 g meruněk nebo broskví
  • 60 g celozrnných dia piškotů
  • 5 g zrníček instantní kávy
Příprava: Do misky dejte smacker dessert meruňkový a vidličkou jej rozmačkejte, přidejte rozdrcené sušenky, nasekané ořechy, na prášek zozmačkaná zrníčka instantní kávy a promíchejte aby vznikla hmota. Hmotu dejte do lednice vychladit. Mezitím vypeckujte ovoce a rozemelte nebo jej rozmixujte na kaši. Ztuhlou hmotu vtlačujte do formiček na vosí hnízda tak aby byla ve formě těsně pod okraj. Prstem nebo špejlí pak ve hmotě vytlačtete důlek, do kterého dejte ovoce a ukončete přilepením piškotu. Vyndejte z formy a můžete se dát do výroby dalšího kousku. Před podáváním a pro kratší dobu uchování dejte do chladu. Z uvedených ingrediencí připravíte asi 30 kusů osích hnízd.