BOJUJETE S NADVÁHOU? PAK MUSÍTE ZMĚNIT SVÉ VNITŘNÍ NASTAVENÍ!

Když se zeptáte úspěšného člověka jak dosáhl svého úspěchu odpoví, že dělá to co ho baví. Pokud se zabýváte tím co máte rádi, je taková činnost přirozená a nevyvolává ve vás žádný odpor, který je dobrým kamarádem nechuti. Takové partnerství ještě nikdy nic pozitivního nepřineslo. Láska k tomu čím se zabýváte motivuje a působí radost. Tento přístup vás posunuje vpřed a přináší sladké plody. Máte chuť růst a posunovat se dál. Je úplně jedno jakých cílů toužíte v různých oblastech života dosáhnout. Důležitý je postoj.

Toto pravidlo lze uplatnit i v případě, že se rozhodnete zhubnout a získat lepší kondici. Vypilujte k dokonalosti to, co máte rádi a postava snů může být vaše! Když se nutíme do aktivit, které nemáme v oblibě či do drastické diety, často se naše úsilí setkává s neúspěchem a velmi rychlým koncem. Vzdáme naše cíle a přestaneme v jakémkoliv snažení. Proč tomu tak je?

Právě proto, že se nutíme do věcí, které nás nebaví. Tolik toužíme po skvělé postavě a změně životního stylu a ani si nestačíme všimnout, že dané cesty pro nás nemusí být vhodné. Někteří lidé se nutí do drastických diet založených na hladovění i přesto, že rádi jedí. Daleko zábavnější by bylo, kdyby se naučili jíst správně. Jiní se nutí do běhaní, ikdyž běhat nesnášejí. Lépe by se jim dosahovalo cílů třeba na kolečkových bruslích nebo v bazéně.

Pokud se rozhodnete zbavit se těch pár kilogramů nadváhy a zlepšit si kondici, protože už se zadýcháváte i na cestě k autu, pak jsou právě pro vás jednotlivé tipy, která vám cestu k vysněné postavě usnadní.

 

Objevte to, co vás baví – cvičení  vám nemusí „lézt na nervy“

Nikdy se nedostanete do formy činností, kterou ze srdce nesnášíte. 90% lidí nemá vůli na to aby vydrželo, potažmo aby se zdokonalovalo v činnostech, které je nebaví. Je-li pak podmínkou nutit se do nelibé aktivity půl roku s cílem zhubnout 15 kg, je více než jasné, kde veškeré dobré úmysly skončí.

Rádi zvedáte činky? Tak honem do nějaké posilovny! Máte rádi box? Sežeňte si sparinga a vyražte do nejbližší boxárny!  Jezdili jste jako malí rádi na kole? Pořiďte si nové kolo! Rádi běháte, ale bolí vás nohy? Pořiďte si kvalitní obuv a na míru zhotovené ortopedické vložky. Naučte se správné běžecké technice!

 

Hledejte  přirozenost

Cílem je objevit aktivitu, které 100 % propadnete. Když se začnete v nějaké Vámi oblíbené aktivitě zdokonalovat, naleznete v takovém jednání daleko více potěšení. Baví vás překonávat vlastní limity a předchozí dosažené výsledky. Ve chvíli kdy jsou vaše schopnosti na stejné úrovni s výzvou které čelíte, objevíte přirozenost. Není lepšího pocitu než moci si, díky zautomatizované technice, užít náročného sjezdu na lyžích. Víte že s kondicí vydržíte až do konce a odměnou je vám nával endorfinů a nezapomenutelný zážitek.

Mnoho jedinců je v plnění svých plánů na poli fitness neúspěšných jen proto, že si vytyčili cíle, které jsou příliš náročné. V krátkém časovém horizontu se snaží dosáhnout něčeho, na co nemají dostatečné vybavení. I přesto, že cíl není nereálný. Jen vyžaduje delší čas a praxi. V takovém okamžiku se dostavují pocity frustrace, stres a další negativní emoce, které nám nijak neprospívají.

      

Váhový úbytek by neměl být cílem, na který se zaměříte

Nechápejte mne špatně. Stanovování cílů je velmi důležité. Ale! Co má váhový úbytek 15 kg společného s tím co rádi děláte? Nic moc, že? Tedy v případě, že jste si zrovna neoblíbili jako fitness aktivitu hubnutí. Daleko lepší je soustředit se na zábavnější a více motivující cíle jako např. uběhnutí 5 km nebo provedení  100 kliků. Dosáhněte reálných cílů v tom co děláte rádi a lepší postava se jaksi “ mimochodem“ dostaví sama.

Nezapomínejte, že ke konečnému výsledku vede cesta kterou se musíte prokousat. A každý krok je potřeba činit s maximalním nasazením. Jako by on byl právě tím nejdůležitějším. Než se probojujete do čela žebříčku projdete nejednou zkouškou. Každá vyžaduje 100 % soustředěnost.

 

Když to co máte rádi nefunguje

Jsou jen dva důvody které způsobí, že vám činnost kterou máte rádi nepřináší radost. Buď jste dosáhli všeho, čeho  jste dosáhnout chtěli a už pro vás neexistuje v daném poli žádná výzva. Nebo jste přecenili vaše schopnosti a tím si způsobili stres.

Pokud jste středně pokročilý cyklista a rozhodnete se pro účast na Tour de France, pak to bude poměrně nepřekonatelný cíl a pro začátek byste si měli vybrat něco jednoduššího.

Na druhé straně jste se mohli natolik zdokonalit, že vám vaše oblíbená aktivita přijde jednoduchá, či nudná. Pak doporučuji nastavit si nové a vyšší cíle. Cvičili jste v posilovně ten samý tréninkový plán po dobu 6 měsíců? Změňte ho! Existuje  tisíc a jeden cviků, které se dají vymyslet nebo najít v knihách. Vždycky existují nové výzvy. Jste unaveni jezdit pořád dokola po vašem sousedství? Najděte jinou trasu. Okolo řeky, či lesem.

 

Jednoduché, že?

Pointou je, že pokud se věnujete něčemu co vám působí radost, vyhnete se bitvě s vlastním já, která vždy předchází v případě, že se nutíte do něčeho co vás nebaví. Polovinu času strávíte přemlouvánim sebe sama a další si jen kazíte náladu. Dřív nebo později se stejně vzdáte. U činností, které si užíváte takové riziko odpadá.